skratka z angličtiny T.I.C.K.S of babywearing  

 

T (tight) - TĚSNĚ - těsný ale zároveň s citem navázaný šátek, zabrání propadávání dítěte do stran či jeho vyosení. Hlavička děťátka by měla být v jedné ose se zády. To zajistí příjemné a komfortní nošení pro nosící osobu i děťátko. Správně dotažený šátek poznáte tak, že se při předklonu dítě v šátku neprověsí.

I (in view at all times) - JISTOTA REAKCÍ DĚŤÁTKA - dítě mějte vždy na očích, tak abyste byli schopní kontrolovat jeho stav a reakce a tak okamžitě reagovat na jeho potřeby.

C (close enough to kiss) - PUSA NA ČELÍČKO - dítě vázejte tak vysoko, abyste mu bez problémů dokázali při sklonění hlavy dát pusu na čelo. Zároveň bradou nesmíte narážet na hlavičku miminka.

K (keep chin of the chest) - KONTROLA BRADY A HRUDI - dítě nesmí být v šátku pokroucené a stlačené tak, aby mu brada tlačila na hruď. Mělo by mít mírně zakloněnou hlavičku, abyste mu dokázali mezi bradu a hruď vložit 2 prsty na šířku. Hlava by však neměla být zakloněná příliš. 

S (supported back) - STÁLE PODEPŘENÁ ZÁDÍČKA DĚŤÁTKA- ve svislé poloze by mělo děťátko být pohodlně opřené o tělo nosící osoby v pozici bříško na bříško a jeho zádíčka by měla mít vzhledem k stupni vývoje oporu uprostřed v oblasti krční, hrudní a bederní páteře. Šátek máte rozvinutý od jedné podkolenní jamky ke druhé, aby byly nožičky roztažené do široka a kolínka výše, nebo ve stejné úrovni jako kyčle (připomínající psací písmeno M). Tím vytvoříte podsazený zadeček a kulatá záda. Nesedící děti by měly mít v šátku schované i ručičky, aby se nemohly zaklánět.